mpz

Nejprohlíženější - Červenec 2010
photo42.jpg 149 zobrazeníBohužel někde odpad tvořily i kovové piliny a špóny, které následně za provozu v kombimaci s vlhkem, dusajícími otřesy, hliněným prachem a štěrkopískem vytvořili konzistenci pobobnou železobetonu. Odstranění závaží bez poškození kapotáže bylo velmi fyzicky náročnou archeologickou činností.
photo44.jpg 147 zobrazeníTady už mašinka vypadá mnohem líp.
photo40.jpg 144 zobrazeníJelikož se lokomotivu podařilo, dá se říct zázrakem, bez velkých investic zprovoznit, pokračovala dál její oprava. Kvůli vnitřní konzervaci byly otevřeny boční podélné vany kapotáže v nichž bylo umístěno přídavné závaží tvořené kovovým odpadem převážně už z výroby. Jistě po zásluze vyznamenaný zlepšovací návrh v budovatelské poválečné době. Později byly vany v provozu ještě doplněny nějakým štěrkopískem a jílem.
photo43.jpg 144 zobrazeníZdá se, že pořekadlo "domeček plný koleček" neplatí jen pro hodiny.
photo48.jpg 144 zobrazeníMPŽ na výletě - by se dal nazvat tento obrázek, který vzniknul navečer po jednom z otvíracích dnů.
photo41.jpg 143 zobrazeníZávaží tvořily i odlitky kol vozíků, či kola pásových vozidel ať bagrů nebo tanků. Vše, co se ve fabrice v Radotíně po válce našlo.
photo22.jpg 140 zobrazeníOpravdu velký a poměrně nečekaný dárek pro jedinou dochovanou lokomotivu BN60. Její kompletně opravená převodovka! Oprava se s přestávkami vlekla celých 13 let a za tu dobu už se převodovka podívala i do velkých železničních dílen, odkud ovšem s nepořízenou po kouskách putovala dál..., až se jí ujala malá dílna s šikovnýma rukama nedaleko Brna. Nápravy vpravo jsou z lokomotivy
photo23.jpg 139 zobrazeníNěkteří návštěvníci mi dokonce nechtěli věřit, že se tato převodovka do této lokomotivy může jednou vůbec vejít.
photo38.jpg 139 zobrazeníNásledovaly zkušební jízdy, kdy byla prověřována funkčnost jednotlivých prvků hnacího soustrojí lokomotivy. Byť členové muzea mají s tímto typem lokomotivy bohaté zkušenosti z jiných muzejních drah, je nutné podotknout, že s takto seřízenou a živou lokomotivu se nikdo zatím nesetkal. Těžko říct, zda je to umem borovanské údržby, nebo náhoda.
photo39.jpg 139 zobrazeníS osobním vozem před Babicemi.
photo47.jpg 139 zobrazeníNátěrem rámu do původní černé mašina opět prokoukla.
photo13.jpg 138 zobrazeníLetos se pro zpestření návštěvníkům, zejména těm dětským, začaly objevovat ve Zbýšově i vláčky velikostí velmi malých.
photo30.jpg 138 zobrazeníZa náspem se v údolí ukrývá i starodávná zbýšovská cihelnička, jíž se nedávno ujala skupina místních zájemců o historii.
photo45.jpg 138 zobrazeníPůvodní dohledaný hnědozelený "vojenský" nátěr jsme přizpůsobili kvůli vzhledu více do zelena.
photo46.jpg 138 zobrazeníNejvětší odměnou za těžkou práci je projížďka s opravenou lokomotivou.
photo32.jpg 137 zobrazeníNěkolika snímky se podíváme na opravy vozidel. V červenci byly dokončeny přerozchodované nápravy pro druhý dochovaný vozík bývalé zlivské úzkokolejky.
photo21.jpg 136 zobrazeníA už zpátky do reality. Poslední opravená BN30 je zachycena při zkušební jízdě.
photo33.jpg 136 zobrazeníKiplóra poprvé na rozchodu 600 mm.
photo1.jpg 135 zobrazeníV první prázdninové fotokronice se objeví fotky jak z běžného provozu muzea, tak i oblíbený pohled do zákulisí.
photo34.jpg 135 zobrazeníVýrobní štítek prozrazuje nejen výrobce, ale i původní rozchod 700 mm, povolenou rychlost 20km/h, či rok výroby 1989.
photo49.jpg 135 zobrazeníTak na zdraví! Tímto spokojeným snímkem červencové ohlédnutí končí. Fotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 08/2010.
photo5.jpg 132 zobrazeníNějmenší návštěvníci neskrývají nadšení.
photo16.jpg 132 zobrazeníModely jsou to stylové ne náhodně.
photo17.jpg 132 zobrazeníSvým pojetím jde o funkční ukázku využití polních drážek, které se v drtivé většině používaly k přepravě sypkých materíálů.
photo24.jpg 132 zobrazeníAby se některá z lokomotiv deponovaných v zadní části haly mohla podívat ven, musí tomu předcházet rozsáhlý, ale velmi zajímavý posun.
photo26.jpg 132 zobrazeníDo Horních Louček jsme vyrazili pro další exponát v podobě nýtované kiplóří korby. Ta pochází pravděpodbně z nějaké stavební drážky v okolí, kde se to obřími stavbami ve 40. a 50. letech jen hemžilo. Jedna z těchto staveb vykukuje nad korbou mezi křovím.
photo28.jpg 132 zobrazeníNa korbě jsou patrné závěsy pro stavební jeřáb. Korbu muzeu nabídli a darovali dosavadní majitelé z vlastní vůle.
photo3.jpg 131 zobrazeníVystavené mašinky se občas předvedly na první koleji, kde k nim mají návštěvníci lepší přístup. Obvykle na tuto kolej přijíždí osobní vlaky.
photo19.jpg 131 zobrazeníNejen malí návštěvníci vidí v reálu, k čemu výklopné vozíky - kiplóry sloužily.
photo37.jpg 131 zobrazeníDlouho netrvalo a jak je z fotky patrné motor nastartoval.V elektrické části trakční výzbroje stačilo i po desítkách let odstavení dosadit pojistky a lokomotiva se bez problémů rozjela vlastní silou!
photo4.jpg 130 zobrazeníNejoblíbenější mašinka dětí i fotografů, tedy nepočítáme-li, tu velkou zelenou kouřící.
photo14.jpg 130 zobrazeníI přes velkou improvizaci jsou kolejiště velmi rozsáhlá. Vlaky jezdí přesně podle stanoveného scénáře, či odborně řečeno "grafikonu". Odbočné tratě s nákladišti a reálnou nakládkou, či vykládkou, nevyjímaje.
photo25.jpg 130 zobrazeníSetkání velkých železárenských lokomotiv BS80 a BN60. Vyrobeny byly v letech 1951 a 1952.
photo31.jpg 130 zobrazení
photo15.jpg 129 zobrazeníO poznání větší modely bývá občas vidět venku.
photo29.jpg 129 zobrazeníKdyž už jsme v cestování, podíváme se jedním snímkem na dávno snesený úsek zbýšovské dráhy. Jak je ze snímku patrné, dráha velkým obloukem pokračovala od zbýšovského dolu Simson zpět na okraj Zbýšova, kde končila u dolu Anna. Provoz tady ustával už počátkem minulého století, přičemž v roce 1913 byl zmíněný úsek dráhy snesen a dodnes ho připomíná tento násep.
photo35.jpg 129 zobrazeníOba již přerozchodované vozíky pochází z poslední dodávky pro zlivskou úzkokolejku a jako záložní do provozu nakonec nikdy nezasáhly. Dochovaly se tak v nepoškozeném původním stavu, jen černý nátěr v průběhu let nahradila rez. Na obnovu nátěru vozík zatím čeká.
photo36.jpg 128 zobrazeníMinulou fotokroniku zůstaly s otevřeným koncem pokusy o oživení lokomotivy BNE50, k čemuž nepomohl ani nově dosazený spalovací motor. Z projevů byla zřejmá závada vstřikovacího čerpadla. Čerpadlo se podařilo ve velmi krátké době nechat opravit, šeřídit a dosadit zpět.
photo6.jpg 127 zobrazeníBéeska se vrací z nejvyšího bodu tratě v zářezu v Babickém lese, kde si od ní vagóny převzala mašina motorová, aby je svezla zpět na Důl Jindřich.
photo7.jpg 127 zobrazeníSnad už příští rok vznikne v Babicích výhybna, aby se parní mašina mohla se soupravou vracet zpět v čele vlaku.
photo27.jpg 127 zobrazeníZnámý železniční viadukt nad Dolními Loučkami na dráze Brno-Havlíčkův Brod. Na obrázku vlevo trať přechází do tunelu, kde měla v době války sídlo podzemní továrna Diana. Vznikaly zde německé stíhačky Bf109. Továrnu zásobovala úzkokolejka vedoucí překrásným údolím říčky Loučky z nádraží v Tišnově, protože normálně rozchodná trať, ani mosty ještě nebyly dokončeny. Zajímavostí také je, že na stavbě havlíčkobrodské dráhy, byť v jiném úseku, sloužila krátkou dobu po válce i lokomotiva BNE25 z naší sbírky.
photo10.jpg 126 zobrazení
photo18.jpg 126 zobrazení
photo2.jpg 125 zobrazeníRanní fotkou na které se připravuje souprava osobního vlaku uvedeme snímky zaměřené na běžný provoz muzea.
photo9.jpg 125 zobrazeníPrvní opravevená mašinka muzea je vůbec nejspolehlivějším, nejoblíbenějším a nejvyužívanějším strojem. Od opravy v roce 1992 jezdí v mnohdy náročném provozu bez větších závad a oprav. Vyrobena byla jako typ BN30R v ČKD v roce 1961.
photo11.jpg 125 zobrazeníNa přejezdu u babické střelnice.
photo8.jpg 124 zobrazeníPohled na další vystavená vozidla. Zde na člověka dýchnou doby opravdu dávno minulé. Vždyť hned dvěma vozidlům na obrázku je už více jak sto let!
photo20.jpg 124 zobrazení
photo12.jpg 121 zobrazení
Počet souborů: 49 na 1 stránce(kách)