mpz

Most viewed - Červenec 2010
photo44.jpg 114 viewsTady už mašinka vypadá mnohem líp.
photo42.jpg 113 viewsBohužel někde odpad tvořily i kovové piliny a špóny, které následně za provozu v kombimaci s vlhkem, dusajícími otřesy, hliněným prachem a štěrkopískem vytvořili konzistenci pobobnou železobetonu. Odstranění závaží bez poškození kapotáže bylo velmi fyzicky náročnou archeologickou činností.
photo40.jpg 111 viewsJelikož se lokomotivu podařilo, dá se říct zázrakem, bez velkých investic zprovoznit, pokračovala dál její oprava. Kvůli vnitřní konzervaci byly otevřeny boční podélné vany kapotáže v nichž bylo umístěno přídavné závaží tvořené kovovým odpadem převážně už z výroby. Jistě po zásluze vyznamenaný zlepšovací návrh v budovatelské poválečné době. Později byly vany v provozu ještě doplněny nějakým štěrkopískem a jílem.
photo48.jpg 111 viewsMPŽ na výletě - by se dal nazvat tento obrázek, který vzniknul navečer po jednom z otvíracích dnů.
photo43.jpg 109 viewsZdá se, že pořekadlo "domeček plný koleček" neplatí jen pro hodiny.
photo22.jpg 106 viewsOpravdu velký a poměrně nečekaný dárek pro jedinou dochovanou lokomotivu BN60. Její kompletně opravená převodovka! Oprava se s přestávkami vlekla celých 13 let a za tu dobu už se převodovka podívala i do velkých železničních dílen, odkud ovšem s nepořízenou po kouskách putovala dál..., až se jí ujala malá dílna s šikovnýma rukama nedaleko Brna. Nápravy vpravo jsou z lokomotivy
photo41.jpg 106 viewsZávaží tvořily i odlitky kol vozíků, či kola pásových vozidel ať bagrů nebo tanků. Vše, co se ve fabrice v Radotíně po válce našlo.
photo23.jpg 105 viewsNěkteří návštěvníci mi dokonce nechtěli věřit, že se tato převodovka do této lokomotivy může jednou vůbec vejít.
photo30.jpg 105 viewsZa náspem se v údolí ukrývá i starodávná zbýšovská cihelnička, jíž se nedávno ujala skupina místních zájemců o historii.
photo32.jpg 105 viewsNěkolika snímky se podíváme na opravy vozidel. V červenci byly dokončeny přerozchodované nápravy pro druhý dochovaný vozík bývalé zlivské úzkokolejky.
photo38.jpg 105 viewsNásledovaly zkušební jízdy, kdy byla prověřována funkčnost jednotlivých prvků hnacího soustrojí lokomotivy. Byť členové muzea mají s tímto typem lokomotivy bohaté zkušenosti z jiných muzejních drah, je nutné podotknout, že s takto seřízenou a živou lokomotivu se nikdo zatím nesetkal. Těžko říct, zda je to umem borovanské údržby, nebo náhoda.
photo39.jpg 105 viewsS osobním vozem před Babicemi.
photo13.jpg 104 viewsLetos se pro zpestření návštěvníkům, zejména těm dětským, začaly objevovat ve Zbýšově i vláčky velikostí velmi malých.
photo21.jpg 104 viewsA už zpátky do reality. Poslední opravená BN30 je zachycena při zkušební jízdě.
photo34.jpg 104 viewsVýrobní štítek prozrazuje nejen výrobce, ale i původní rozchod 700 mm, povolenou rychlost 20km/h, či rok výroby 1989.
photo45.jpg 104 viewsPůvodní dohledaný hnědozelený "vojenský" nátěr jsme přizpůsobili kvůli vzhledu více do zelena.
photo46.jpg 104 viewsNejvětší odměnou za těžkou práci je projížďka s opravenou lokomotivou.
photo47.jpg 104 viewsNátěrem rámu do původní černé mašina opět prokoukla.
photo1.jpg 103 viewsV první prázdninové fotokronice se objeví fotky jak z běžného provozu muzea, tak i oblíbený pohled do zákulisí.
photo33.jpg 103 viewsKiplóra poprvé na rozchodu 600 mm.
photo49.jpg 103 viewsTak na zdraví! Tímto spokojeným snímkem červencové ohlédnutí končí. Fotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 08/2010.
photo5.jpg 101 viewsNějmenší návštěvníci neskrývají nadšení.
photo26.jpg 100 viewsDo Horních Louček jsme vyrazili pro další exponát v podobě nýtované kiplóří korby. Ta pochází pravděpodbně z nějaké stavební drážky v okolí, kde se to obřími stavbami ve 40. a 50. letech jen hemžilo. Jedna z těchto staveb vykukuje nad korbou mezi křovím.
photo28.jpg 100 viewsNa korbě jsou patrné závěsy pro stavební jeřáb. Korbu muzeu nabídli a darovali dosavadní majitelé z vlastní vůle.
photo6.jpg 99 viewsBéeska se vrací z nejvyšího bodu tratě v zářezu v Babickém lese, kde si od ní vagóny převzala mašina motorová, aby je svezla zpět na Důl Jindřich.
photo3.jpg 98 viewsVystavené mašinky se občas předvedly na první koleji, kde k nim mají návštěvníci lepší přístup. Obvykle na tuto kolej přijíždí osobní vlaky.
photo19.jpg 98 viewsNejen malí návštěvníci vidí v reálu, k čemu výklopné vozíky - kiplóry sloužily.
photo24.jpg 98 viewsAby se některá z lokomotiv deponovaných v zadní části haly mohla podívat ven, musí tomu předcházet rozsáhlý, ale velmi zajímavý posun.
photo31.jpg 98 views
photo36.jpg 98 viewsMinulou fotokroniku zůstaly s otevřeným koncem pokusy o oživení lokomotivy BNE50, k čemuž nepomohl ani nově dosazený spalovací motor. Z projevů byla zřejmá závada vstřikovacího čerpadla. Čerpadlo se podařilo ve velmi krátké době nechat opravit, šeřídit a dosadit zpět.
photo37.jpg 98 viewsDlouho netrvalo a jak je z fotky patrné motor nastartoval.V elektrické části trakční výzbroje stačilo i po desítkách let odstavení dosadit pojistky a lokomotiva se bez problémů rozjela vlastní silou!
photo4.jpg 97 viewsNejoblíbenější mašinka dětí i fotografů, tedy nepočítáme-li, tu velkou zelenou kouřící.
photo16.jpg 97 viewsModely jsou to stylové ne náhodně.
photo17.jpg 97 viewsSvým pojetím jde o funkční ukázku využití polních drážek, které se v drtivé většině používaly k přepravě sypkých materíálů.
photo29.jpg 97 viewsKdyž už jsme v cestování, podíváme se jedním snímkem na dávno snesený úsek zbýšovské dráhy. Jak je ze snímku patrné, dráha velkým obloukem pokračovala od zbýšovského dolu Simson zpět na okraj Zbýšova, kde končila u dolu Anna. Provoz tady ustával už počátkem minulého století, přičemž v roce 1913 byl zmíněný úsek dráhy snesen a dodnes ho připomíná tento násep.
photo35.jpg 97 viewsOba již přerozchodované vozíky pochází z poslední dodávky pro zlivskou úzkokolejku a jako záložní do provozu nakonec nikdy nezasáhly. Dochovaly se tak v nepoškozeném původním stavu, jen černý nátěr v průběhu let nahradila rez. Na obnovu nátěru vozík zatím čeká.
photo7.jpg 96 viewsSnad už příští rok vznikne v Babicích výhybna, aby se parní mašina mohla se soupravou vracet zpět v čele vlaku.
photo14.jpg 96 viewsI přes velkou improvizaci jsou kolejiště velmi rozsáhlá. Vlaky jezdí přesně podle stanoveného scénáře, či odborně řečeno "grafikonu". Odbočné tratě s nákladišti a reálnou nakládkou, či vykládkou, nevyjímaje.
photo25.jpg 96 viewsSetkání velkých železárenských lokomotiv BS80 a BN60. Vyrobeny byly v letech 1951 a 1952.
photo27.jpg 96 viewsZnámý železniční viadukt nad Dolními Loučkami na dráze Brno-Havlíčkův Brod. Na obrázku vlevo trať přechází do tunelu, kde měla v době války sídlo podzemní továrna Diana. Vznikaly zde německé stíhačky Bf109. Továrnu zásobovala úzkokolejka vedoucí překrásným údolím říčky Loučky z nádraží v Tišnově, protože normálně rozchodná trať, ani mosty ještě nebyly dokončeny. Zajímavostí také je, že na stavbě havlíčkobrodské dráhy, byť v jiném úseku, sloužila krátkou dobu po válce i lokomotiva BNE25 z naší sbírky.
photo8.jpg 95 viewsPohled na další vystavená vozidla. Zde na člověka dýchnou doby opravdu dávno minulé. Vždyť hned dvěma vozidlům na obrázku je už více jak sto let!
photo9.jpg 95 viewsPrvní opravevená mašinka muzea je vůbec nejspolehlivějším, nejoblíbenějším a nejvyužívanějším strojem. Od opravy v roce 1992 jezdí v mnohdy náročném provozu bez větších závad a oprav. Vyrobena byla jako typ BN30R v ČKD v roce 1961.
photo15.jpg 95 viewsO poznání větší modely bývá občas vidět venku.
photo2.jpg 94 viewsRanní fotkou na které se připravuje souprava osobního vlaku uvedeme snímky zaměřené na běžný provoz muzea.
photo11.jpg 93 viewsNa přejezdu u babické střelnice.
photo18.jpg 93 views
photo20.jpg 93 views
photo10.jpg 92 views
photo12.jpg 89 views
49 files on 1 page(s)