
Most viewed - Září 2011
91 viewsZbytky krytiny střechy našly svoje místo v nástupišti pod Ferdinandem.
89 viewsJe neuvěřitelné, co okenní rám vydržel.
87 viewsTradice hornického regionu v atraktivním pojetí.
86 viewsProvoz může začít.
85 viewsPráce na vyrovnání kolejí.
85 viewsMotivace vytvoření muzejní ústecké soupravy a stav cisterny nás nakonec rozhoupaly ve prospěch dlouho odkládané opravy.
85 viewsPatrné jsou různé časové etapy proměny přístavby, včetně původního zadního vstupu, o jehož existenci jsme doposud nevěděli. Původem typizovaný strážní domek rakouského vzoru se vším všudy, známý i z nespočtu lokálek českých a moravských zemí.
84 views
84 viewsČlenové spolku mají zjevně více společných zájmů...:-)
83 viewsDalší zajímavostí jsou ložiskové domky v rozsochovém provedení, jež zaručují vozu maximální průjezdnost nerovnostmi polní tratě. Označení výrobce je patrné. Na jednom z domků bylo označení "HF", což by mohlo ukazovat na určení ložisek pro vozy vojenských polních drah německé armády.
83 viewsBourací práce téměř živě.
83 viewsPrvní etapa proměny se rychle blíží do finále.
83 viewsZe září je to vše. Reportáži z velkolepých oslav 20 let MPŽ se budeme věnovat samostatně. Fotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 10/2011.
82 viewsVysekání okolí tratě postupuje usilovně metr po metru.
82 viewsDalší vzácným vozíkem čekajícím na případnou celkovou opravu je poslední dochovaná ústecká cisterna. Pro velký rozsah prací jsme opravu stále odkládali. Vozy byly určeny pro přepravu agresivní solanky, jejíž účinky se nedaří dodnes zastavit. Pro ústecký provoz byly typycké nejen ložiska, ale i spřáhla, na fotce pěkně viditelná. Nevýhodou jinak poměrně dokonalých spřáhel je vyvracení čelníku rámu v tahu.
82 viewsA z trati, stejně jako minule, rovnou do Oslavanského zámku. Nádvořím přávě projíždí velmi netypické spřežení. Vyslyšeli jsme mašinčiny nářky a společnými silami ji pomohli zpět na koleje.
82 viewsPo ukončení sezóny jsme se pustili do proměny přístavby strážního domku, zejména ve prospěch sociálního zázemí pro návštěvníky.
82 viewsSundání nosného trámu jeřábem práce velmi urychlilo.
81 viewsRušno je stále i v Babicích.
81 viewsKonzumace nánosů rzi a starých nátěrů v kombinaci se zvukem a vibracemi flexky je neskutečný, dnes populární "extrémní zážitek".
81 viewsPředchozím procesem úpravy v naší režii si musely projít téměř všechny exponáty, všechny lokomotivy na snímku zachycené, nevyjímaje.
81 viewsNa zkušební jízdu vyrazilo nejen účko, ale i všechny sušárenské vozíky.
81 viewsÚčelem zkušebky je tentokrát nejen prověření nápravových ložisek, ale i chování náprav s rozchodem 570mm ve spojení s úzkými koly sušárenských vozíků. Vše dopadlo výborně. Na tvaru sjetí jízdní plohy kol je patrný dlouhodobý účinek rozchodu 600mm a více v domovském provozu. Svislé opěry mezi koly sloužily k pohonu vlečnou řetězovou dráhou v sušárně šamotových cihel.
81 viewsPráce pokračují i na drezíně.
81 viewsJak je z fotky patrné, přístavba procházela proměnami nejrůznějších přílepků až do poslední podoby.
80 viewsNa podbíjení a vyrovnání babické výhybny vyráží na fotce jeden z pracovních vlaků. Toto, asi nejfotogeničtější místo trati, rovněž projde do oslav zásadní proměnou.
80 viewsZáří bylo jedním z nejintenzivnějších pracovních měsíců ve zbýšovské historii MPŽ vůbec. Důvodem byly rozsáhlé přípravy i průběh oslav 20 let muzea. Na přípravy vozidel i infrastruktury se podíváme jako obykle obrazem.
80 viewsNa náspu v Babicích.
80 viewsObjíždění vlaků na konci trasy se stalo po letech konečně realitou.
80 views
80 viewsNáhodné setkání nejmenší a největší kiplóry muzea.
80 viewsRepasovaná ložiska, typická pro ústeckou drážku.
80 viewsPremiéra na rozchodu 600 proběhla za účasti světelných efektů jako obvykle až za tmy.
80 viewsNepolevujeme v úsilí a rychle dokončujeme další vleklou renovaci. Tentokráte je na řadě nýtovaný sušárenský vozík ze sítě hospodářských a průmyslových drah v okolí dnešní rezervace SOOS u Chebu. Zajímavé je vyztužení kol proti vzniku deformací jízdní plochy při vykolejení loženého vozu.
80 viewsPráce opět finišují za tmy. V původním výrobním stavu byla ložná plocha řešena výdřevou. Návrat k původnímu provedení je však zejména v případu polohovatelných "sít" - polic, v podstatě nemožný. Evidenční štítek na vozíku udává rok 1937.
80 viewsNejen parní lokomotivy potřebují k provozu vodu. Bežně neprovozované stroje jsou postupně vybavovány a doplňovány vodou v chladícím okruhu pod naším "vasrkránem".
80 viewsVečerní sluníčko trvá v Babicích velmi krátce.
80 viewsZ podobných důvodů vyrazily na zkušebku a tím i poprvé na trať staré nýtované kiplórky.
80 viewsNa zkoušku vyrazila pro veřejnost v září poprvé důlní souprava. Zájem byl naprosto neočekávaně tak velký, že na svezení stály fronty zájemců o nevšední zážitek, jež byl dle ohlasu úspěšně splněn.
80 viewsRozebíráním střechy to začalo.
80 views
79 viewsI před branou muzea se prostor zásadně mění k lepšímu.
79 viewsNejvíc rušno je, ale pořád přímo v areálu. Na první (nejbližší) koleji jsou postupně shromažďovány vozy, jež mají o výročí vyjet. Mnohé z nich vůbec poprvé na trať. Důkladná prohlídka vozů a revize ložisek musí proběhnout v krátké době.
79 viewsTakto se na poslední chvíli začaly shromažďovat po vleklé opravě jednotlivé části prastarého výklopného vozu z ústecké chemičky. Na rámu je vidět, že jako jediný vyčkával v křoví.
79 viewsPřed montáží přerozchodovaných a opravených náprav, je rám po očištění narychlo, alepoň z později nepřístupné strany natřen.
79 viewsPo dlouhé době nastartované "účko" vytáhlo při posunu před bránu posledně opravené vozíky.
79 viewsPo odzkoušení jízdních vlastností jsou oba vlaky spojeny a s bržděným vozem na konci vyráží zpět.
79 viewsHurá! Náročná operace se podařila. Patnáctka (BND15) je doma.
79 viewsTo by bylo, aby nebylo! Po mnoha letech se mašinka bez velkých problémů rozjela spolehlivě vlastní silou a výrazně obohatila v posledních letech rozrůstající se důlní odvětví opravených vozidel. Lokomotivy BND15 byly ve velkých sériích vyráběny na několika místech ČSSR v 50. a 60. letech minulého století.
79 viewsPremiérové jízdy důlního vlaku na zbýšovské dráze.
79 views
78 viewsV těchto místech stával rovněž strážní domek - hlídače babických přejezdů.
78 viewsBabická výhybna v hlubokém údolí má svoji zvláštní přitažlivou atmosféru.
77 viewsSvoz křovisek.
77 viewsBrigáda ostrých hochů s mačetou.
77 viewsPod střelnicí vydrží slunce o poznání déle. Místo je po vysekání jako proměněné.
77 viewsI další vozidla se po dlouhé době vyhřívají na sluníčku.
76 views
76 views
75 viewsBabice se dočkaly osobních vlaků paradoxně až v době, kdy železnice svoji nezatupitelnou roli dávno ztratila.
62 files on 2 page(s)
12
Next