mpz

Most viewed - Září 2011
photo61.jpg 91 viewsZbytky krytiny střechy našly svoje místo v nástupišti pod Ferdinandem.
photo57.jpg 89 viewsJe neuvěřitelné, co okenní rám vydržel.
photo49.jpg 87 viewsTradice hornického regionu v atraktivním pojetí.
photo10.jpg 86 viewsProvoz může začít.
photo6.jpg 85 viewsPráce na vyrovnání kolejí.
photo27.jpg 85 viewsMotivace vytvoření muzejní ústecké soupravy a stav cisterny nás nakonec rozhoupaly ve prospěch dlouho odkládané opravy.
photo60.jpg 85 viewsPatrné jsou různé časové etapy proměny přístavby, včetně původního zadního vstupu, o jehož existenci jsme doposud nevěděli. Původem typizovaný strážní domek rakouského vzoru se vším všudy, známý i z nespočtu lokálek českých a moravských zemí.
photo46.jpg 84 views
photo58.jpg 84 viewsČlenové spolku mají zjevně více společných zájmů...:-)
photo24.jpg 83 viewsDalší zajímavostí jsou ložiskové domky v rozsochovém provedení, jež zaručují vozu maximální průjezdnost nerovnostmi polní tratě. Označení výrobce je patrné. Na jednom z domků bylo označení "HF", což by mohlo ukazovat na určení ložisek pro vozy vojenských polních drah německé armády.
photo55.jpg 83 viewsBourací práce téměř živě.
photo59.jpg 83 viewsPrvní etapa proměny se rychle blíží do finále.
photo62.jpg 83 viewsZe září je to vše. Reportáži z velkolepých oslav 20 let MPŽ se budeme věnovat samostatně. Fotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 10/2011.
photo11.jpg 82 viewsVysekání okolí tratě postupuje usilovně metr po metru.
photo26.jpg 82 viewsDalší vzácným vozíkem čekajícím na případnou celkovou opravu je poslední dochovaná ústecká cisterna. Pro velký rozsah prací jsme opravu stále odkládali. Vozy byly určeny pro přepravu agresivní solanky, jejíž účinky se nedaří dodnes zastavit. Pro ústecký provoz byly typycké nejen ložiska, ale i spřáhla, na fotce pěkně viditelná. Nevýhodou jinak poměrně dokonalých spřáhel je vyvracení čelníku rámu v tahu.
photo41.jpg 82 viewsA z trati, stejně jako minule, rovnou do Oslavanského zámku. Nádvořím přávě projíždí velmi netypické spřežení. Vyslyšeli jsme mašinčiny nářky a společnými silami ji pomohli zpět na koleje.
photo50.jpg 82 viewsPo ukončení sezóny jsme se pustili do proměny přístavby strážního domku, zejména ve prospěch sociálního zázemí pro návštěvníky.
photo54.jpg 82 viewsSundání nosného trámu jeřábem práce velmi urychlilo.
photo12.jpg 81 viewsRušno je stále i v Babicích.
photo28.jpg 81 viewsKonzumace nánosů rzi a starých nátěrů v kombinaci se zvukem a vibracemi flexky je neskutečný, dnes populární "extrémní zážitek".
photo29.jpg 81 viewsPředchozím procesem úpravy v naší režii si musely projít téměř všechny exponáty, všechny lokomotivy na snímku zachycené, nevyjímaje.
photo32.jpg 81 viewsNa zkušební jízdu vyrazilo nejen účko, ale i všechny sušárenské vozíky.
photo33.jpg 81 viewsÚčelem zkušebky je tentokrát nejen prověření nápravových ložisek, ale i chování náprav s rozchodem 570mm ve spojení s úzkými koly sušárenských vozíků. Vše dopadlo výborně. Na tvaru sjetí jízdní plohy kol je patrný dlouhodobý účinek rozchodu 600mm a více v domovském provozu. Svislé opěry mezi koly sloužily k pohonu vlečnou řetězovou dráhou v sušárně šamotových cihel.
photo45.jpg 81 viewsPráce pokračují i na drezíně.
photo52.jpg 81 viewsJak je z fotky patrné, přístavba procházela proměnami nejrůznějších přílepků až do poslední podoby.
photo2.jpg 80 viewsNa podbíjení a vyrovnání babické výhybny vyráží na fotce jeden z pracovních vlaků. Toto, asi nejfotogeničtější místo trati, rovněž projde do oslav zásadní proměnou.
photo1.jpg 80 viewsZáří bylo jedním z nejintenzivnějších pracovních měsíců ve zbýšovské historii MPŽ vůbec. Důvodem byly rozsáhlé přípravy i průběh oslav 20 let muzea. Na přípravy vozidel i infrastruktury se podíváme jako obykle obrazem.
photo3.jpg 80 viewsNa náspu v Babicích.
photo5.jpg 80 viewsObjíždění vlaků na konci trasy se stalo po letech konečně realitou.
photo7.jpg 80 views
photo18.jpg 80 viewsNáhodné setkání nejmenší a největší kiplóry muzea.
photo21.jpg 80 viewsRepasovaná ložiska, typická pro ústeckou drážku.
photo22.jpg 80 viewsPremiéra na rozchodu 600 proběhla za účasti světelných efektů jako obvykle až za tmy.
photo23.jpg 80 viewsNepolevujeme v úsilí a rychle dokončujeme další vleklou renovaci. Tentokráte je na řadě nýtovaný sušárenský vozík ze sítě hospodářských a průmyslových drah v okolí dnešní rezervace SOOS u Chebu. Zajímavé je vyztužení kol proti vzniku deformací jízdní plochy při vykolejení loženého vozu.
photo25.jpg 80 viewsPráce opět finišují za tmy. V původním výrobním stavu byla ložná plocha řešena výdřevou. Návrat k původnímu provedení je však zejména v případu polohovatelných "sít" - polic, v podstatě nemožný. Evidenční štítek na vozíku udává rok 1937.
photo30.jpg 80 viewsNejen parní lokomotivy potřebují k provozu vodu. Bežně neprovozované stroje jsou postupně vybavovány a doplňovány vodou v chladícím okruhu pod naším "vasrkránem".
photo34.jpg 80 viewsVečerní sluníčko trvá v Babicích velmi krátce.
photo36.jpg 80 viewsZ podobných důvodů vyrazily na zkušebku a tím i poprvé na trať staré nýtované kiplórky.
photo47.jpg 80 viewsNa zkoušku vyrazila pro veřejnost v září poprvé důlní souprava. Zájem byl naprosto neočekávaně tak velký, že na svezení stály fronty zájemců o nevšední zážitek, jež byl dle ohlasu úspěšně splněn.
photo51.jpg 80 viewsRozebíráním střechy to začalo.
photo53.jpg 80 views
photo14.jpg 79 viewsI před branou muzea se prostor zásadně mění k lepšímu.
photo17.jpg 79 viewsNejvíc rušno je, ale pořád přímo v areálu. Na první (nejbližší) koleji jsou postupně shromažďovány vozy, jež mají o výročí vyjet. Mnohé z nich vůbec poprvé na trať. Důkladná prohlídka vozů a revize ložisek musí proběhnout v krátké době.
photo19.jpg 79 viewsTakto se na poslední chvíli začaly shromažďovat po vleklé opravě jednotlivé části prastarého výklopného vozu z ústecké chemičky. Na rámu je vidět, že jako jediný vyčkával v křoví.
photo20.jpg 79 viewsPřed montáží přerozchodovaných a opravených náprav, je rám po očištění narychlo, alepoň z později nepřístupné strany natřen.
photo31.jpg 79 viewsPo dlouhé době nastartované "účko" vytáhlo při posunu před bránu posledně opravené vozíky.
photo39.jpg 79 viewsPo odzkoušení jízdních vlastností jsou oba vlaky spojeny a s bržděným vozem na konci vyráží zpět.
photo43.jpg 79 viewsHurá! Náročná operace se podařila. Patnáctka (BND15) je doma.
photo44.jpg 79 viewsTo by bylo, aby nebylo! Po mnoha letech se mašinka bez velkých problémů rozjela spolehlivě vlastní silou a výrazně obohatila v posledních letech rozrůstající se důlní odvětví opravených vozidel. Lokomotivy BND15 byly ve velkých sériích vyráběny na několika místech ČSSR v 50. a 60. letech minulého století.
photo48.jpg 79 viewsPremiérové jízdy důlního vlaku na zbýšovské dráze.
photo56.jpg 79 views
photo4.jpg 78 viewsV těchto místech stával rovněž strážní domek - hlídače babických přejezdů.
photo38.jpg 78 viewsBabická výhybna v hlubokém údolí má svoji zvláštní přitažlivou atmosféru.
photo13.jpg 77 viewsSvoz křovisek.
photo15.jpg 77 viewsBrigáda ostrých hochů s mačetou.
photo40.jpg 77 viewsPod střelnicí vydrží slunce o poznání déle. Místo je po vysekání jako proměněné.
photo42.jpg 77 viewsI další vozidla se po dlouhé době vyhřívají na sluníčku.
photo8.jpg 76 views
photo35.jpg 76 views
photo9.jpg 75 viewsBabice se dočkaly osobních vlaků paradoxně až v době, kdy železnice svoji nezatupitelnou roli dávno ztratila.
62 files on 2 page(s)
12 Next