mpz
Kategorie: Lokomotivy elektrické

TLP 10

 

Tyto lokomotivy byly vyrobeny  pro chemičku v Ústí nad Labem firmou ČKD v letech 1954-1957. Jako základ posloužil pojezd důlní lokomotivy , avšak na jednom jeho konci je umístěna uzavřená budka obsluhy. Elektricky vytápěná budka  zároveň slouží jako základna smykadlového sběrače. Nápravy lokomotivy rozchodu 565 mm pohání dva stejnosměrné motory, každý o výkonu23kW, což je výkon srovnatelný se starými tramvajemi. Lokomotivy vydržely v provozu na zbylé části úzkorozchodné sítě ve Spolchemii až do současnosti.

  Lokomotivu provozního čísla 28 se MPŽ podařilo získat společně se strojem TLD 6,5 č.32 od soukromého majitele v roce 2004. Lokomotiva a zejména její budka je velmi špatném stavu. Kvůli atypickému rozchodu  stojí lokomotiva mimo koleje v areálu mladějovské šamotky. V blízké době bude tento  unikátní stroj převezen do Zbýšova, kde v krytém stání vyčká na renovaci spojenou s přerozchodováním  na 600mm. Oprava lokomotivy je zatím závislá na vybudování elektrifikovaného úseku zbýšovské dráhy. V budoucnu se s lokomotivou počítá pro provoz výletních vlaků do středu Zbýšova.

 

Technické údaje
Výkon 2x23 kW
Max. rychlost 25 km/h
Napětí 220 V ss
Rozvor 1050 mm
Průměr kol 730 mm
Hmotnost 10 t

 

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.