mpz
Kategorie: Lokomotivy motorové

DH35 D.0 č.362

 

Důlní dieselová lokomotiva řady DH 35 D.0 je určena k tažení vlakových souprav po kolejových podpovrchových dráhách s přepravou nákladů nebo osob. Mohou být používány v hlubinných dolech s nebezpečím výbuchu uhelného prachu a metanu. Lokomotiva je pro snadnější přepravu do dolu rozebíratelná na tři hlavní díly - dvě kabiny a motorovou část. Kabiny jsou vybaveny ovládacími, kontrolními a bezpečnostními prvky a přístroji sloužícími k bezpečnému ovládání stroje. Motorovou část tvoří dieselový motor Škoda 3S110 a hydraulický pohon. Motor je vybaven ochranou sacího a výfukového traktu zařízením zamezujícím iniciaci výbuchu metanu. Výfukové plyny jsou chlazeny vodou ve speciální výfukové skříni. Spouštění motoru se provádí stlačeným vzduchem. Přenos výkonu na nápravy obstarává hydraulická soustava převodu s automatickou regulací výkonu přes vzájemně propojené mechanické převodovky umístěné na nápravách.

Zbýšovská lokomotiva DH35 D.0 byla vyrobena v roce 1984 pod výrobním číslem 001 jako prototyp svého typu. Lokomotiva byla dodána na důl Rudý říjen (později důl Heřmanice), kde jezdila v podpovrchové dopravě. V roce 1992 prodělala lokomotiva generální opravu u výrobce a po návratu na důl Heřmanice se již nedostává pod povrch, protože důl je v útlumu. V roce 1993 je lokomotiva přesunuta do podzemí dolu Paskov, kde byla provozována pod číslem 362. Na sklonku roku 2017 je lokomotiva vytažena z dolu na povrch, odkud ji v polovině roku 2018 získalo spolu se sesterskou lokomotivou č. 351 do svých sbírek Muzeum průmyslových Železnic a převezlo oba stroje na zbýšovskou dráhu.

 

Technické údaje
Výrobce/rok výroby ZTS Závod Hliník /001/1984
Typ DH 35 D.0
Uspořádání B dm
Motor Škoda Diesel 3 S 110, naftový, stojatý, vodou chlazený
Typový výkon 35 Ks
Počet válců 3
Průměr válce / zdvih pístu 110 / 150 mm
Maximální otáčky 1 200 min-1
Přenos výkonu hydrostatický
Spouštění motoru ruční nebo tlakovzdušné
Tažná síla 19 kN
Max. rychlost 18 Km/h
Brzda ruční páková, hydaulická
Hmotnost lokomotivy 7 t
Rozchod 600
Minimální poloměr oblouku 8-10 m

 

Lokomotiva č.362 spolu se svou sestrouu č.351 na první koleji zbýšovského nádražíčka. 

 

 

 

 

Prospekt výrobce. 

 

 

 

 

 

 

 

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.