mpz
Kategorie: Nákladní vozy

Cisterna ex spolchemie

 Tento vzácný vůz celonýtované konstrukce pochází z chemičky v Ústí nad Labem, kam byl dodán počátkem minulého století. Vůz tam jezdil na rozchodu 565mm a sloužil k převozu chemických látek, převážně solanky. Z těchto vozů o objemu tří kubíků byly společně s vozy pětikubíkovými  sestavovány dlouhé ucelené vlaky po rozsáhlé síti závodové úzkokolejky. Po změně technologie výroby v chemičce byly všechny cisterny, vyjma této následně určené údržbě tratí, zlikvidovány.

Cisternu získalo MPŽ spolu s dalšími vozidly chemičky v roce 1995 a převezlo ji do Mladějova. Zde byly vyměněny nápravy pro rozchod 600mm a cisterna později uvnitř odrezena. Dlouholeté působení chemických látek se, ale podepsalo rozsáhlou hloubkovou korozí uvnitř cisterny, jež nepodařilo bohužel ani po několika pokusech zastavit. V dohledné době bude vůz převezen do zbýšovského depozitáře MPŽ, kde je plánována jeho oprava a zařazení do expozice spolu s opravenou lokomotivou Siemens č.13.

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.