mpz
Kategorie: Nákladní vozy

Ruční dřevěný vozík

 

  

Vozík byl nalezen v likvidované Cihelně Velká Bíteš v roce 1995. Vozík zde sloužil k ruční manipulaci s hotovými výrobky k expedici a jiným pomocným účelům na rozchodu 500mm. Rok jeho vzniku není znám, ale odhadem lze určit začátek minulého století. Podobné vozíky na animální pohon v tehdejší době existovaly na mnoha místech - ve většině továren, ale také malých dílen, kde se pomocí nich dopravoval nejrůznější materiál a výrobky. Tyto drážky měřily někdy jen několik desítek metrů a vedly zpravidla z haly na předkládácí rampu, či přímo k blízkému nádraží. Mnoho drážek existovalo také ve městech, kde se dílny často nacházely ve dvoře a jako spojnice s ulicí sloužily právě takové krátké drážky s podobnými vozidly.

Tento vozík byl nalezen již bez náprav a ve špatném stavu dřevěných částí. Celkovou renovaci spočívající v náhradě dřevěných částí, opravě kovových částí a doplnění opravených chybějících náprav provedl člen muzea Filip Kaněk v roce 2006. Do sbírky opravených vozidel MPŽ se tak zařadilo další pěkné a velmi typické vozidlo pro úzké rozchody.

Technické údaje
Typ nákladní ruční
Rok výroby 19??
Hmotnost vozu 0,1 t
Celkový rozvor 520 mm
Délka přes spřáhla 1300 mm
Šířka 700 mm
Výška nad temenem kolejnice 900mm
Rozchod 600 mm

Zde můžete porovnat nálezový stav, stav vozu před opravou, v průběhu renovace a současný stav.

 

 

 
 
 

 

  

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.