mpz
Kategorie: Nákladní vozy

Véterák

"Véterák"

 

Jedná se snad o nejhezčí nákladní vůz ve sbírce MPŽ vůbec. Vůz získalo MPŽ spolu s lokomotivou Henschel z bývalé pionýrské dráhy ve Svatošských skalách a bez úprav zprovoznilo v Mladějově. Na pionýrské dráze vůz sloužil v osobní dopravě. Tomu odpovídalo odstranění jedněch dveří, doplnění vzduchové brzdy a také zelený nátěr s nápisy po vzoru ČSD. Vůz je svařované konstrukce, nebržděný a jezdil původně na některé z početných hnědouhelných drah. Boční dveře jsou výklopné a posuvné, určené pro sypké materiály.


MPŽ vůz využívalo v Mladějově nepřetržitě od roku 1995, jak v přepravě osob, tak nářadí a svářecí soupravy. V dubnu 2000 vůz prodělal celkovou opravu spojenou s odrezením, odstraněním zbytků vzduchové brzdy, výměnou výdřevy, bezpečnostní úpravou spřáhel po vzoru ústeckých vozů a také doplněním atrapy chybějících dveří s bočním otvíráním, od původních téměř nerozeznatelné. Vůz dostal slušivý hnědý nátěr a až na vyjímky už sloužil jen v osobní dopravě k přepravě bicyklů i osob, kde byl velmi populární. Setkat se s ním budeme moci na zbýšovské dráze, kam byl v roce 2005 převezen.

 

 

 

Technické údaje
Typ Nákladní vysokostěnný
Hmotnost vozu 0,9 t
Celkový rozvor 1 350 mm
Délka přes spřáhla 4 040 mm
Šířka 1 520 mm
Výška nad temenem kolejnice 1 340 mm
Osbah nákl. prostoru 4,2 m2
Nosnost 4,0 t
Rozchod 600 mm

 
 

Oprava "véteráku" v dubnu 2000
Stav vozu na jaře 2003. Na jeho stavu se bohužel podepsalo deponování mino kryté stání.

 


 

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.