mpz
Kategorie: Osobní vozy

Osobní důlní vůz DM12

 

 

 

Důlní vůz pro dopravu mužstva je určen pro strojní dopravu pracovníků po kolejích. Sestává ze dvou otočných podvozků, na kterých je usazen rám a karosérie. Vůz je vybaven dřevěnými sedačkami pro 12 pracovníků a opěradly. Výstupní otvory z vozu jsou kryty odklopnou mřížkou. Dvojkolí vozu je odpruženo šroubovými pružinami. Kola jsou otočně uložena na kuželíkových ložiskách. Pro spojení do vlaku je vůz opatřen odpruženými spřáhly. Vozy pro dopravu osob se nesmějí používat na úklonných tratích!

 Tento čtyřnápravový osobní vůz byl  získán v roce 1994 od východočeských dolů, kde jezdil na rozchodu 650mm. Jedná se o typický vůz provozovaný ve velkých počtech ve většině československých hlubinných dolech. MPŽ jej opravilo a přerozchodovalo v roce 1997. Po opravě byl vůz příležitostně spolu s lokomotivou BND 15 provozován na muzejní železnici v Mladějově. Po krátkém hostování v oslavanském muzeu hornictví a energetiky je nyní provozopván na zbýšovské dráze. 

 

 

Technické údaje
Výrobce  
Typ DM12
Rok výroby 1967
Hmotnost vozu 1180 kg
Délka přes spřáhla 4340mm
Šířka 900 mm
Výška nad temenem kolejnice 1475 mm
počet míst k sezení 12
Rozchod 600 mm
 
 
souprava důlních vozů DM12
 lokomotiva BND 15 spolu s dvěma "autobusy"
 

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.