mpz
Kategorie: Osobní vozy

Osobní důlní vůz DM12

 

 

Důlní vůz pro dopravu mužstva je určen pro strojní dopravu pracovníků po kolejích. Sestává ze dvou otočných podvozků, na kterých je usazen rám a karosérie. Vůz je vybaven dřevěnými sedačkami pro 12 pracovníků a opěradly. Výstupní otvory z vozu jsou kryty odklopnou mřížkou. Dvojkolí vozu je odpruženo šroubovými pružinami. Kola jsou otočně uložena na kuželíkových ložiskách. Pro spojení do vlaku je vůz opatřen odpruženými spřáhly. Vozy pro dopravu osob se nesmějí používat na úklonných tratích!

 

Tento čtyřnápravový osobní vůz byl  získán v roce 2011 kdy byl dovezen ze Stříbra. Tento vagón pochází ze série dvou shodných důlních osobních vozů  (Shodná dvojice včetně výrobních štítků!) které byli vyrobeny a dodány v roce 1990 pro Uranové doly Příbram. Vzhledem k útlumu těžby do provozu nikdy nezasáhly. Vozy bohužel však byly 20 let vystaveny povětrnosti, než se je podařilo odkoupit, což se také projevilo na jejich stavu. Jeden vůz získalo MPŽ a jeden je v hornickém skanzenu ve Stříbře. 

 

Technické údaje
Výrobce  
Typ DM12
Rok výroby 1990
Hmotnost vozu 1180 kg
Délka přes spřáhla 4340mm
Šířka 900 mm
Výška nad temenem kolejnice 1475 mm
počet míst k sezení 12
Rozchod 600 mm

 

souprava důlních vozů DM12
 lokomotiva BND 15 spolu s dvěma "autobusy"
 

 

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.