mpz
Kategorie: Osobní vozy

Tříokeňák

Tento osobní vůz vznikl v dílnách MPŽ v roce 2012. Skříň vozu byla postavena na podvozku plošinového vozu  získaného z poličské miničky.

 Historie tzv. Poličských plošiňáků se začala psát počátkem 50.let minulého století, kdy Škoda Plzeň získala zakázku na výrobu úzkorozchodných vozů do Egypta. Jednalo se celokovové plošinové vozy s odpruženými podvozky systému Diamond a odpruženými centrálními spřáhly. Boční podélníky ložné plochy byly opatřeny úchyty pro zaklesnutí klanic. Část vozů byla opatřena ruční vřetenovou brzdou působící na kola jednoho podvozku.

Na tomto plošiňáku byla postavena dřevéná skříň která má v bočnici tři okna a v čele otevírací dveře. Protože vůz je koncipovát jako osobní/obytný tak je vybaven podélními lavicemi ze kterých lze spožit lůžko. Vůz je dále vybaven  elekrtickými rozvody na 230V a 12V a pro zajištění tepelné pohod yjsou v rohu skříně umístěny kamna na tuhá plaliva. 

 

Technické údaje
Výrobce  MPŽ
Rok rekonstrukce 2012
Hmotnost vozu cca 1,5t
Délka přes spřáhla 4400mm
Šířka 11700 mm
Výška nad temenem kolejnice 2700 mm
počet míst k sezení 16
Rozchod 600 mm

print Formát pro tisk

Jízdy historických vlaků

Jízdy s parními a motorovími historickými lokomotivami na zbýšovské úzkokolejce :Viz podrobnosti Jízdy na muzejní železnici

Vyhledávání

Najdete nás na Facebooku

Nejnovější foto

.