mpz

Srpen 2014

photo1.jpg Ohlédnutí za druhou polovinou prázdnin přiblíží hlavně provozní dny muzea, které jsou hlavní náplní letních dnů.
photo10.jpg Exkurze do 60. let.
photo11.jpg Lokomotivy se vyhřívají v odpolením sluníčku.
photo12.jpg Velkou událostí letošního roku, nebylo zřízení hradního příkopu, ale zahájení stavby vysněné výtopny pro parní lokomotivy, kterou se podařilo za podpory Jihomoravského kraje realizovat.
photo13.jpg Jak dokládala fotka předchozí, stavbu komplikovaly nezvykle silné srpnové deště.
photo14.jpg Pohled na staveniště směrem od silnice k muzeu.
photo15.jpg Stavba budila velkou pozornost a zájem kolemjedoucích, ale hlavně naši samozřejmě. :-)
photo16.jpg
photo17.jpg Další z milníků v historii muzea se začíná po dlouhém očekávání rýsovat ve své reálné podobě. Plníme si své sny, jak se dnes říká.
photo18.jpg Tímto srpnové ohlédnutí končí. Další fotky nejen ze stavby přineseme v další fotokronice. Připravil Robert Dujka © MPŽ 11/2014.
photo2.jpg Úvraťové ukončení vlaků na odbočce Důl Ferdinad se stalo již běžnou součástí provozu.
photo3.jpg Také důlní vlak symbolicky spojující doly Jindřich a Ferdinand vyjíždí pravidelně. V historii byly sice doly pod zemí rovněž propojeny, měly však jiný rozchod kolejí. Odlišné rozchody nebyly zvoleny náhodně. Bylo to jednoduché opatření rozdílných vlastníků dolů, aby se navzájem nezneužívaly vozíky souseda, ať už prázné, či snad ložené ;-)
photo4.jpg V čele důlní soupravy se objevila i muzejní lokomotiva BN30, která se stala v roce 1991 základem sbírky MPŽ. Ve svém druhém životě už stihla projít 3 muzejní dráhy - v Černovicích, Mladějově a nyní ve Zbýšově. Vyrobena byla v roce 1953 pro penicilínku v Roztokách u Prahy, ale větší část běžného provozního života odsloužila na rašelince v Hoře svatého Šebestiána, odkud byla po zastavení provozu odkoupena.
photo5.jpg O prázdninách se o sobotách střídají při zajištění provozu parní a motorové lokomotivy. O "motorové" sobotě nezřídka vyjíždí lokomotiva DH70 s dlouhým vlakem.
photo6.jpg Krátké vlaky většinou vozí "žaba" BN30.
photo7.jpg
photo8.jpg
photo9.jpg
18 files on 1 page(s)