mpz

Duben 2015

photo1.jpg V dubnu se práce v muzeu již rozbíhají naplno. Sezóna se blíží a je třeba připravit vozidla, zprovoznit sociální zázemí pro návštěvníky, veškeré venkovní rozvody vody pro napájení parních lokomotiv. K tomu všemu ještě také letos v poslední dubnový den začala letošní velká brigáda na stavbě úzkorozchodné trati dál k Zastávce.
photo10.jpg Před každou sezónou prochází revizí pojezdu a brzd vozy, které se podílí na pravidelném provozu. Ostatní vozidla prochází důkladnější kontrolou průběžně před vyjetím na trať.
photo11.jpg Mazání nápravových ložisek.
photo12.jpg ozy se postupně střídají na dílně k provedení revize, kdy projdou i běžnou provozní údržbou. Výstupem revize je pak schválení do provozu nebo stanovení rozsahu další nutné opravy.
photo13.jpg Naši nejmenší pomocníci se těší na svoji drezínku.
photo14.jpg Letňák po obnově nátěru.
photo15.jpg I na trati se pracuje. Zápas se zbývajícím pařezem po zimní námrazové kalamitě.
photo16.jpg Práce je hotova a spokojeni se vracíme na areál.
photo17.jpg ... a opět se pouštíme do předvrtávání pražců.
photo18.jpg Pražce připravené na velkou brigádu.
photo19.jpg V Babicích je u trati již připraven i štěrk, pokračování stavby úzké trati tedy nic nebrání. Byť brigáda začala poslední dubnový den, podíváme se na ni uceleně v květnové fotokronice.
photo2.jpg Jako první se zprovozňují lokomotivy po zimě, aby bylo s čím posunovat a vozit pracovní vlaky. Práce na areálu a zázemí probíhají současně.
photo20.jpg Béska se před dílnou připravuje na svůj první letošní zátop.
photo21.jpg Velkým překvapením pro letošní sezónu je hostující parní Jůlinka z dačické Železnice plné páry. Na snímku je zachycena po složení z auta.
photo22.jpg Tady už se obě parní krasavice chystají letos poprvé na trať.
photo23.jpg
photo24.jpg
photo25.jpg Julča na přejezdu.
photo26.jpg Obě lokomotivy bez problému dorazily na odbočku Důl Ferdinand.
photo27.jpg
photo28.jpg
photo29.jpg
photo3.jpg Díky získanému řezivu z bourané, dnes již historické budovy v Brně, bylo možné konečně položit novou podlahu na čtyřnápravovém plošíňáku z chemičky v Ústí nad Labem.
photo30.jpg Krátké pózování v Babicích.
photo31.jpg S úsměvem šťastného majitele Jůlinky uzavíráme dubnové ohlédnutí. Fotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 10/2015.
photo4.jpg Zařezávání podlahy do původního rozměru.
photo5.jpg
photo6.jpg Sněhová přeháňka skončila a můžeme na sluníčko. Symbolicky s pozadím těžní věže.
photo7.jpg Další přichází s výdřevou na řadu nízkostěňák z Mladějova. Jako jeden z prvních vznikl v režii MPŽ z rezerního (nového) podvozku, kterých byla necelá desítka před ukončením provozu na mladějovské drážce pořízena v OPP Rimavská Sobota. Zajímavostí a tehdy běžnou praxí bylo, že vozíky výklopné i důlní přijely vlakem na mladějovské nádraží a odtud po složení, pokračovaly již po vlastních kolech, ale tažené ve vláčku po silnici za traktorem do šamotky.
photo8.jpg Práce na nové podlaze přerušila další sněhová přeháňka. Ale byly to již opravdu posdlední záchvěvy odcházející zimy.
photo9.jpg Opravený nízkostěňák tvoří s renovovanou lokomotivou BNE25 krásnou soupravičku.
31 files on 1 page(s)