mpz

Most viewed - Leden 2015
photo23.jpg 103 viewsPro změnu jedna půvabná návštěva početnější.
photo22.jpg 100 viewsStylová a poutavá návštěva.
photo24.jpg 99 viewsPosledními dvěma lednovými snímky tratě se tentokrát loučíme.
photo1.jpg 97 viewsAni v roce 2015 bychom nechtěli zanechat tradičních fotogalerií, dokumentujících v pravidelných cyklech dění v muzeu. Z časových důvodů přichází bohužel opožděně, ale na zlepšení pracujeme :-)
photo12.jpg 96 viewsRozsochy nápravových ložisek.
photo10.jpg 93 viewsOpravené pravítko křižáku.
photo19.jpg 92 viewsStánek muzea tentokrát s velkým kolejištěm.
photo11.jpg 91 viewsA detail výrobní značky s výrobním číslem stroje na pravítku křižáku. Dnešní značení čísel karoserie osobních aut na nepřístupných místech, není tedy žádnou novinkou. Auta dnes zcizují zloději, lokomotivy dříve pro změnu často rekvírovala armáda a dle postupu boje je dále rekvírovala armáda jiná, či jiný stát a to mnohdy i několikrát za jejich život.
photo13.jpg 91 viewsZ rámu lokomotivy byly odstraňovány postupně zkorodované části. U čísla 2 je dobře vidět otvor po původním centrálním spřáhle, které se nedochovalo.
photo14.jpg 89 viewsRám po ostranění zkorodovaných spojovacích profilů.
photo17.jpg 88 views
photo2.jpg 87 viewsZimní měsíce pracem příliš nepřejí, ale že bychom spali zimním spánkem se říct nedá.
photo16.jpg 87 viewsNa snímku jsou už přinýtované spojovací profily. Před sto lety bylo svařování elektrickým obloukem neznámou věcí, takže i my při renovaci (úspěšně) nýtujeme.
photo9.jpg 85 viewsKulisy rozvodu parního stroje.
photo25.jpg 84 viewsFotokroniku připravil Robert Dujka © MPŽ 08/2015.
photo3.jpg 82 viewsI přes nevlídné počasí byla dokončena vodovodní přípojka v nezámrzné hloubce a po deseti letech tak máme stále tekoucí teplou vodu, což je u špinavé práce vítaný komfort.
photo4.jpg 82 viewsHned jako téměř novoroční dárek, se v muzeu objevila nová důlní lokomotiva typu DH30 z roku 1989. Dostala se k nám oklikou z papírny Bělá pod Bezdězem, kde celý život sloužila na povrchové popelové drážce z kotelny. Kvůli značně omezenému výhledu z důlního stroje, byla mašinka vybavena v provozu dokonce zpětnými zrcátky. Bohužel mrazivé počasí znemožnilo posun s lokomotivou, neboť zamrzla náplň nápravových převodovek (!) a my museli čekat na oblevu.
photo18.jpg 82 viewsNa cestu se také vydal válec parního stroje lokomitivy Henschel k posouzení opravitelnosti trhliny. Plošiňáček s motorem zase míří do Brna na veletrh cestovního ruchu.
photo6.jpg 81 viewsVytápěná dílna umožňuje i rozsáhlé opravy v zimních měsících. Práce se naplno rozběhly také s rozebíráním jednotlivých částí parní lokomotivy Henschel Fabia, kdy byl dále zjišťován jejich stav. Souběžně byly jednotlivé části průběžně opravovány a ukládány pečlivě pro pozdější montáž. Na snímku je pěkně patrné původní zbarvení kol vyvázaných náprav. Stejná barva byla nalezena i na méně přístupných místech rámu lokomotivy.
photo20.jpg 81 viewsModel lokomotivy BN30U Muzea průmyslových železnic v aktuálním nátěru.
photo15.jpg 80 viewsZcela nové nýty určené pro opravu rámu lokomotivy.
photo21.jpg 80 views
photo5.jpg 79 viewsPo mírném oteplení se podařilo dostat lokomotivu do dílny. Patrné bylo značné a nerovnoměrné sjetí kol. Náplň převodovek s velkým podílem vody předznamenávala i jejich velmi špatný stav, jak jsme už znali ze zkušeností s lokomotivou DH120. Pořekadlo "kdo maže, ten jede" platí u přesné mechaniky dvojnásob.
photo7.jpg 73 viewsOsy náprav uložené na kluzných ložiscích nevykazují ani po více jak po sto letech žádné poškození.
photo8.jpg 71 viewsDetail pánve kluzného ložiska. Drážkami uvnitř je rozváděno mazivo po celé ploše.
25 files on 1 page(s)