mpz

Most viewed - Květen 2012
photo12.jpg 132 viewsPoněkud neobvyklé vozidlo v areálu muzea.
photo13.jpg 122 viewsMnoho času zabraly přípravy vozidel a dokončování rozdělaných oprav. Na snímku se chystá jeden z privátních poličských plošiňáků na montáž dřevěné "obytné" nástavby.
photo14.jpg 118 viewsZde se pro změnu podrobuje seřízení spojek důlní lokomotiva BND30.
photo11.jpg 113 viewsPro turisty bylo jistě zajímavé se svézt vlaky taženými velmi podobnými lokomotivami. Snad se jednou obě lokomotivy na nádraží v Zastávce setkají.
photo1.jpg 112 viewsV květnu zahájilo muzeum svoji sezónu. Na zahajovací den navázala, stejně jako v loni, muzejní noc. Tentokrát vyrazil navíc z Brna do Zastávky parní vlak s lokomotivou "Skaličák" 433.001. Na snímku je babická výhybna připravena na sezónu.
photo9.jpg 111 viewsK odvozu vykácených křovin posloužil na trati dokonce i ruční vozík dříve složící v zauhlovacím výtahu ke zbrojení parních lokomotiv. Později sloužil k odvozu popela v kotelně lokomotivního depa odkud putoval do sbírky muzea. I k takovým účelům sloužily drážky s rozchodem 600 mm.
photo15.jpg 111 viewsJakoby snad otvory do útrob lokomotivy někoho přitahovaly. Ve skutečnosti přihlížíme čistění zanešené výfukové komory, kde probíhá za provozu stroje k dohašování a zachytávání sazí z motoru.
photo16.jpg 111 viewsZávěrečná zkušební jízda seřízeného stroje do Babic. Lokomotiva se podrobuje opravám do požadovaného muzejního a vzhledového stavu postupně. Ještě zbývá zprovoznit pomocný vodní zkrápěcí okruh, montáž funkčních světel a obnova nátěru.
photo19.jpg 109 viewsPřipravené podvozky.
photo10.jpg 108 viewsByť času jsme měli málo, podařilo se ještě "vměstnat" do plánu zvláštní jízdu pro zahraniční cestovatele. Při jedné ze svých prvních jízd po opravě, dorazila do Zastávky lokomotiva BS200 nosící označení 213.901. Vozidla patří brněnskému Klubu přátel kolejových vozidel.
photo17.jpg 108 viewsV předešlé fotokronice byla dokumentována renovace důlního osobního vozu DM12. Těmito snímky návážeme.
photo18.jpg 108 viewsZ části již finálním nátěrem opatřený rám vozu.
photo40.jpg 102 viewsModelová drážka opět během více než dvanácti hodinové šichty odvozila spolehlivě dnem i nocí nespočet vozíků uhlí na výsypku.
photo42.jpg 102 viewsKřižování vlaků ve výhybně u pily.
photo8.jpg 100 viewsK budovanému sociálnímu zázemí jsme dovedli provizorní vodovodní přípojku.
photo5.jpg 99 viewsNe vždy jde vše napoprvé :-)
photo7.jpg 98 viewsI v interéru domku se stále pilně tvořilo.
photo44.jpg 98 viewsNa závěr se podíváme do Zastávky. Na snímku vidíme likvidované budovy prastarého dolu Julius.
photo46.jpg 98 viewsTrať nedaleko babického dolu Ferdinand.
photo45.jpg 98 viewsÚsek naší trati na mostě před vjezdem do zastávecké stanice.
photo33.jpg 97 viewsSouprava v prostředí luk opět poněkud netypická.
photo47.jpg 97 viewsTo už je z květnového výběru fotografií vše. Připravil Robert Dujka © MPŽ 06/2012.
photo4.jpg 96 viewsPodobné drážky se dříve na větších stavbách používaly zcela běžně.
photo29.jpg 96 viewsNaprosto drastická změna v životě lokomotivy, jež byla vídat na fotkách v prostředí tvrdě průmyslovém, naprosto nevlídném a ponurém, v exteriérech obří chemičky. K dokonalosti už chybí jen dřevěné sloupy s krásnými trolejovými výložníky.
photo2.jpg 95 viewsPočátkem měsíce ještě probíhaly intenzivní přípravy infrastruktury i vozidel na zahájení provozu. Pro polní drážky typická souprava se blíží ku zbýšovskému přejezdu.
photo6.jpg 95 views
photo30.jpg 95 viewsLokomotiva pojížděla v areálu i během zahajovacího dne.
photo43.jpg 95 viewsNávštevností se stal letošní zahajovací den spojený s muzejní nocí rekordním a snad se i většině zájemců líbil.
photo3.jpg 94 viewsOkolí domku ještě nebylo připraveno a návoz stěrku proběhl stylově přenosnou drážkou s využitím výhybky k budoucí výtopně.
photo22.jpg 94 viewsMezitím se podrobil obnově vnějšího nátěru i druhý provozní vůz.
photo31.jpg 94 viewsI z tramvají známá deska kontroléru se symbolem firmy Siemens & Schuckert. Jízdní klika má být správně nasazena v protilehlé poloze. Značení dokazuje, že lokomotivy byly určeny pro provoz ve dvojici s jednomužnou obsluhou. Dvojčlené řízení bylo za provozu odstraněno a polohy pro ovládání druhého stroje v kontroléru zablokovány. Další zajímavostí je, že ovládácí kliky naší třináctky pochází původem ze strojů č.6 a č.1.
photo32.jpg 94 viewsDůlní souprava vyjíždí z babické výhybny.
photo39.jpg 94 viewsPěkně natřené poličáky se objevily v roli stylového kolejiště modelové polní dráhy.
photo34.jpg 93 viewsParní vlak cestou do Zbýšova.
photo41.jpg 93 viewsNovinkou byl letos model staré pily. Jedna z návštěvnic dokonce poznamenala, že na takové pile pracovával její tatínek.
photo20.jpg 92 viewsZde je již vůz sestaven a zbývá opatřit konečným nátěrem vnější části.
photo27.jpg 92 viewsVelkým dlouho očekávaným okamžikem se stalo zprovoznění zdrojového vozu pro elektrické lokomotivy. Naše nejstarší více než stoletá lokomotiva se tak mohla podívat vlastní silou do Babic.
photo28.jpg 92 viewsStahovaní sběrače - lyry na trati byl dosud neznámý úkon.
photo38.jpg 92 viewsKvůli chvilkové indispozici důlní lokomotivy se na trati v noci (muzejní) objevila s vozy lokomotiva povrchová.
photo21.jpg 91 viewsUž se těšíme na výsledek mnoha denního usilovného snažení.
photo24.jpg 91 viewsTrošku prokouknul.
photo25.jpg 91 viewsZde jsou již spojeny vozy sladěné do stejného (továrního) nátěru.
photo26.jpg 91 viewsV této podobě jezdí letos důlní osobní souprava. I záchranářský vůz prošel očistou a provozní údržbou. Obnova nátěru by snad mohla proběhnout v příštím roce.
photo36.jpg 91 viewsNavečer vyrazila s cestujícími do Babic zcela vyjímečně i Símenska.
photo37.jpg 91 viewsUhlák je ložen vrchovatě.
photo35.jpg 89 views
photo23.jpg 87 views
47 files on 1 page(s)